צוואה הדדית

צוואה הדדית

כאשר ישנו רצון מצד שני בני הזוג לערוך צוואה הדדית עורך דין לענייני צוואה הדדית נדרש לשם ההליך. ככלל, היחס לצוואות במשפט העברי הוא יחס של כבוד מעל לכל, צוואתו של אדם, לאחר שאושרה על ידי בית המשפט, היא בעצם המסמך העליון לנושא חלוקת עזבונו של הנפטר.

צוואות הדדיות, הינן צוואות אשר בני זוג עורכים מתוך מטרה משותפת ומתוך רצון להגביל ולהצר את צעדי בן הזוג אשר יוותר בחיים אחרון. הנסיון מראה, כי מספר רב מאוד של צוואות נערכות כצוואות הדדיות וספק אם עורכיהם מודעים לכל הנפקויות המשפטיות הנובעות מעריכת צוואה הדדית.

צוואות במשפט העברי

צוואה הדדית עורך דין לענייני צוואה הדדית

על פי סעיף 8א לחוק הירושה, בני זוג רשאים לכתוב צוואות שמסתמכות האחת על השנייה. בני הזוג יכולים לקבוע שרק לאחר מות האחרון מביניהם, יעבור רכושם לילדים. הצוואה ההדדית יכולה להיעשות בשני מסמכים נפרדים או במסמך אחד משותף. בכל מקרה ניתן לערוך צוואות הדדיות, כמו כל צוואה אחרת, בעזרת עורך דין לענייני משפחה.

למעשה, צוואות הדדיתו נועדו בעיקר על מנת למנוע מצב שבו אלמן או אלמנה שנותרו בחיים, יאלצו להתפנות מדירתם, כי היורשים האחרים יבקשו למכור את הדירה ולקבל את חלקם על ידי קיום צו ירושה.

כל אחד בבני הזוג יכול לקבוע כי בן הזוג הנותר יהיה רשאי לעשות במה שקיבל כראות עיניו, או לקבוע הוראות המגבילות את בן הזוג שנותר בחיים מלעשות פעולות מסוימות בעיזבון.

צוואה הדדית עורך דין

בסופו של דבר, צוואה הדדית הינה עדות לכך שבני הזוג המצווים סומכים אחד על השני ובוחרים להוריש לצד השני את רכושם.

כיצד ניתן לערוך ולאשר צוואות הדדיות

צוואות הדדיות, המוכרות גם בתור צוואה משותפת, הכוונה היא לעריכת צוואה עליה הסכימו שני בני הזוג. כלומר, עריכת הצוואה ההדדית הינה הליך בו בני זוג מצווים על צוואה משותפת המבוססת על הדדיות. היבט ההדדיות בא לידי ביטוי בהתחייבות להוריש אחד לשני את הרכוש המשותף.

בתי המשפט נדרשו ולא פעם להתמודד עם סיטואציות שבהן בן הזוג הנותר, אשר זכה מכוח צוואה הדדית שנערכה עם בן זוגו המנוח בעזבונו, הלך ושינה את צוואתו, לאחר פטירת בן זוגו המנוח, וזיכה צד ג’ אחר בנכסי עזבונו בשונה מההסדרים ההדדיים שנקבעו עת נחתמה הצוואה ההדדית בחיי שני בני הזוג.

ביחס לצוואות הדדיות שנערכו לפני חודש נובמבר שנת 2005, בן הזוג שנותר בחיים רשאי לשנות את צוואתו, זאת אלא אם מהצוואה ההדדית עולה במפורש או במשתמע שכוונת בני הזוג היתה להגביל את יכולת השינוי

עורך דין לענייני צוואה הדדית
עורך דין לענייני צוואה הדדית

ביחס לצוואות הדדיות אשר נערכו לאחר חודש נובמבר שנת 2005, אלו ניתנות לשינוי ע”י בן הזוג שנותר בחיים בכפוף להסדרים שנקבעו בחוק הירושה. לאחר חודש נובמבר 2005, נקבע הסדר מפורש בחוק הירושה, אשר נותן תוקף לאינטרס ההסתמכות של בני הזוג על עצם היות הצוואות הדדיות.

בחוק נקבע, כי בחיי שני בני הזוג ניתן לבטל את הצוואה ההדדית במתן הודעת ביטול בכתב לבן הזוג האחר. לאחר פטירת בן הזוג יכול בן הזוג שנותר בחיים לשנות את צוואתו ובלבד שהסתלק מזכותו ו/או מחלקו בצוואת בן הזוג שנפטר ואם קיבל כבר את חלקו בעזבון בן הזוג שנפטר, הרי עליו להשיבו.

אפשר להשוות את היחס, בעיניי המחוקק, כלפי צוואות הדדיות ליחס כלפי הסכמי ממון. למעשה, המחוקק מנסה להבין את כוונתם של שני הצדדים בעת עריכת ההסכם, ולפעול על פי רצונם של הצדדים כפי שהוא מבין אותו.

בני זוג העורכים צוואה הדדית, חפצים, בדרך כלל, להיטיב עם בן הזוג הנותר בחיים אולם אף להבטיח שבסופו של דבר כלל העזבון המשותף יעבור לצד ג’ מוסכם (צאצאים או בני משפחה אחרים).

צוואות במשפט העברי

מתכננים את העתיד? מעוניינים למנוע מצב בו קרובי המשפחה שלכם מתחילים במלחמות ירושה? הפעולה החכמה ביותר אותה מומלץ לבצע הינה עריכת צוואה. קיימים בישראל מספר סוגי צוואות אותן ניתן לבצע:

  • צוואה בכתב יד
  • צוואה בעדים
  • צוואה בפני רשות
  • צוואה בעל פה

סעיף 1(ב) לחוק השליחות קובע, כי כל פעולה ניתנת לביצוע באמצעות שלוח למעט פעולה, אשר לפי מהותה או על פי דין חייבת בביצוע אישי. עריכת צוואה, כאמור בחוק הירושה, הינה מעשה אישי, אשר לא ניתן להוציא לפועל באמצעות שלוח, או אף באמצעות ייפוי כוח מתמשך.

לפיכך, על המוריש לקבוע מי יהיו היורשים שלו בצוואה, מה יהא חלקם בנכסי העיזבון ואין הוא רשאי בשום דרך ואופן להטיל על אדם אחר לקבוע את הוראות הצוואה או להתנות את תוקף הצוואה ברצונו של צד ג’. לפיכך, כל אדם אשר אין לו כושר לצוות, כגון פסול דין, לא יוכל לעקוף את מגבלתו ע”י עריכת צוואה באמצעות שלוח.

צוואה הדדית

עיקבו אחר עו”ד מנדל בעמוד הפייסבוק

עורך דין לענייני גירושין ידידיה מנדל

לא פחות חשוב מהניסיון המשפטי והפרקטי, הוא היחס האישי. חשוב לי מאוד שהלקוח יהיה מעורב בהליך מתחילתו ועד סופו. אני מאמין שהלקוח חייב לדעת מה עומד מולו ולאיזה מצבים עלולים להיתקל ואיך להגיע לפתרונות מעשיים ולא פתרונות מתלהמים שגויים.

עו"ד ידידיה מנדל
צור קשר מהיר
נירית אקרמן

דדי ליווה אותי כעו"ד במשך כמה שנים בתיק משפחתי, תמיד היה סבלני וסובלני כלפי והכיר את התיק לעומקו עד הפרטים הקטנים ביותר. דדי הינו בעל חשיבה מעמיקה, הוא הבין את רגשותיי, הקשיב, ובאמת רצה לעזור מכל הלב. דדי מעדכן מיד בכל פרט חדש ועובד בשקיפות מלאה. בנוסף, הוא אדם ישר וטוב לב ויודע היטב להילחם על זכויות הלקוח. אם יש סטיגמה על עורכי דין שרוצים רק כסף – אצל דדי זה לא כך, הוא באמת רוצה לעזור, קודם כל הלקוח בראש מעייניו, ודדי נותן תמיד יחס אישי לכל לקוח, הוא תמיד הקשיב לדברי בקשב רב, גם אם השיחה ארכה זמן רב, וידע להציע פתרונות ודרכים לעזור. אני מאחלת לו הצלחה רבה בהמשך דרכו.

רמי בגימוב

איכות, מהירות תגובה, מקצועיות, ערך יש חניה ,שירות ויחס מעולים. מקצועי מאוד

דניאל ליפשיץ

פגשתי את עורך דין דדי מנדל עבור ייעוץ משפטי והכנת הסכם משמורת על ילדתי עם גרושתי. העבודה שדדי עשה במשך מעל חצי שנה הייתה מעוררת כבוד. לא רק שדדי עשה את הכי טוב שאפשר עבורי כלקוח, אלא קודם כל עבור ילדתי וגם יצר הסכם הוגן שהסתיים בחתימה בבית המשפט עבור גרושתי. לא נכנס למלחמה מיותרת ועם זאת היה מוכן בכל רגע אם יש צורך בכך. דדי שמר על כך שהדברים לא יתפרקו ולא יווצרו עוד מתחים שאין בהם צורך. ממליץ בחום, דדי מקצוען אמיתי ובהחלט איש שמסתכל באופן רחב על הסיטואציות.

עורך דין הסכם ממון

עורך דין הסכם ממון

עומדים להינשא? האם מצאתם עורך דין הסכם ממון? זה לא סוד שמערכות יחסים רבות מגיעות לסופן לאחר מספר שנים. וזה גם לא סוד שפרידת בני

עורך דין הסכם ממון תל אביב

הסכם ממון מחיר

הסכם ממון מחיר הוא הוצאה קטנה לעומת מה שיכול להיגרם לכם בעת פרידה ללא הסכם ממון בין בני הזוג. במאמר זה נסביר זאת ונענה על

עורך דין ירושות וצוואות במרכז

עורך דין ירושות וצוואות במרכז

עורך דין ירושות וצוואות במרכז מעניק לכם סיוע משפטי בכל מה שקשור לצוואות וירושות. אלו עשויים להיות שירותים מגוונים הפונים גם עבור אלו המבקשים להבטיח

גישור משפחתי

עורך דין משפחה

עורך דין משפחה מעניק לכם מגוון שירותים משפטיים בכל מה שקשור לתחום המשפחה, צוואות וירושות, אפוטרופסות, גירושין, הסכמי ממון, אלימות במשפחה ועוד. זהו תחום התמחות

עורך דין מכירת דירה

עורך דין מכירת דירה

עורך דין מכירת דירה הוא לא דבר שאתם יכולים לוותר עליו. במקרים רבים אנשים מוכרים את דירתם לצורך מעבר לאזור מגורים חדש או שדרוג רמת

אלימות במשפחה סטטיסטיקה

עורך דין אלימות במשפחה

עורך דין אלימות במשפחה הוא הכתובת לצורך נקיטת צעדים משפטיים הקשורים למקרי אלימות במשפחה. אלימות היא תופעה שאיננו יכולים להסכים לה, והכוונה לכל סוג של