צו ירושה

מתי קיים צורך בצו ירושה

בתור עורך דין סכסוך ירושה הוא מקרה שאנו נתקלים בו רבות, כאשר המנוח אינו מותיר אחריו צוואה, ויש צורך לקיים צו ירושה על פי דין ללא צוואה, לרוב עולות התנגדויות. עם זאת, על פי רוב, מתקיים הליך סטנדרטי של חלוקה ירושה על פי חוק הירושה, אשר מחלק את עזבונו של המנוח בצורה הוגנת בין היורשים החוקיים.

לאחר מותו של אדם (המוריש), הנכסים שהותיר אחריו (כספים, נדל”ן, מיטלטלין וכו’), המכונים עיזבון, מחולקים בין היורשים שלו. אם האדם ערך צוואה, העיזבון יחולק בהתאם לאמור בה. אם האדם לא ערך צוואה, העיזבון יחולק בהתאם לחוק הירושה. אם לאדם אין כלל יורשים, עיזבונו יעבור למדינה.

חלוקת ירושה לפי חוק הירושה

צו ירושה מול צו קיום צוואה

לאחר מותו של אדם, הנכסים שהותיר אחריו עוברים ליורשיו החוקיים. על-מנת שיורשים יוכלו לקבל את חלקם בעיזבון ולהיות הבעלים החוקיים שלו, יש להגיש לרשם לענייני ירושה אחת משתי בקשות:

  • אם האדם שמת ערך צוואה, יש להגיש בקשה המכונה בקשה לצו קיום צוואה.
  • אם האדם שמת לא ערך צוואה, יש להגיש בקשה המכונה בקשה לצו ירושה.

צוואה היא מסמך שבו אדם קובע מי יירש את רכושו ואת נכסיו לאחר מותו. רק באמצעות צוואה, הנכתבת בהתאם לכללי החוק, יכול אדם להיות בטוח כי לאחר מותו ייעשה ברכושו בדיוק לפי רצונו.

על כן, על מנת לוודא כי הצוואה נכתבת על פי כללי החוק ועל מנת לוודא שהיא תקבל תוקף חוקי (למעשה, תוקף של פסק דין), עדיף לערוך את הצוואה בעזרתו של עורך דין לענייני משפחה אשר יש לו את הידע והניסיון לשם כך.

כאשר יורש רוצה לקבל את ירושת הנפטר, כלומר לממש את נכסיו, עליו להגיש בקשה לרשם לענייני ירושה לקיום צו ירושה. במידה וקיימת צוואה של הנפטר, ייתכן והיא מופקדת בידי רשם הירושה, הדבר יתגלה באמצעות הבקשה ויחולו הכללים הקשורים לצוואה.

עורך דין סכסוך ירושה

צו הירושה מהווה הצהרה בגין היורשים של הנפטר ומה יהיה חלקו של כל אחד בעיזבון, זאת, עוד בטרם התבררו הנכסים הכלולים בעיזבון והיקפם. טווח הזמן בין מועד הבקשה לבין מתן צו הירושה הוא בין חודש לשלושה חודשים.

ירושה על פי דין ללא צוואה

במקרים בהם אדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה הקובעת מי יירש אותו, חוק הירושה יקבע מי מבין בני משפחתו הם יורשיו על פי דין. המחוקק קבע את כללי הירושה על פי דין, כך שיידמו ככל הניתן לאופן בו רוב האנשים היו מעוניינים לחלק את נכסיהם לאחר מותם.

צו ירושה

חלוקת ירושה לפי חוק הירושה

סעיף 10 לחוק הירושה קובע מיהם היורשים על פי דין, ככלל, הקדימויות בין היורשים הוא סדר הקרבה המשפחתית לנפטר. סדר היורשים על פי חוק הירושה הוא כזה:

  • ראשית, יורש מי שהיה במות המוריש בן זוגו – את המטלטלין של הבית, המכונית והחלק היחסי משאר העיזבון, על פי סדר היורשים וקרבתם.
  • שניים במעלה הם ילדי המוריש – אם הילדים נפטרו, יורשים צאצאיהם – נכדיו, ואם הם נפטרו – ניניו.
  • לאחר מכן הוריו של המוריש – יורשים רק אם הנפטר לא הותיר אחריו ילדים. אם ההורים נפטרו יירשו צאצאיהם – אחי המוריש, ואם הם נפטרו – אחייני המוריש.
  • הורי הוריו של המוריש (סבים וסבתות) – יורשים את הנפטר רק אם לא הותיר אחריו בן זוג, הורים או אחים. אם הסבים נפטרו, יורשים צאצאיהם – דודי המוריש, ואם הם נפטרו – בני הדוד של המוריש.
  • במידה והמנוח ערירי, כלומר אינו מותיר אחריו בני משפחה, עיזבונו עובר לרשות האפוטרופוס הכללי למשך תקופת זמן (על מנת לאפשר ליורשים שיתגלו לרשת את המנוח), ולאחריה הרכוש עובר לרשות המדינה.

ירושה על פי דין ללא צוואה

חשוב לשים לב, לעיתים הסכם ממון עשוי להיחשב לשם חלוקת עזבונו של מנוח. על כן, כדאי לעיתים לערוך הסכם ממון בין בני זוג, גם, ובעיקר, אם מדובר בבני זוג ידועים בציבור. יחד עם זאת, דין הירושה מכיר גם בזכויותיו של בן זוג ידוע בציבור והוא למעשה שווה בזכויותיו לאלמן או אלמנה מכוח נישואין. על כן, ישנה עדיפות משמעותית לעריכת הסכם.

עורך דין סכסוך ירושה

זה יכול לקרות במשפחות הכי טובות. אחד ההורים הולך לעולמו והאחים מוצאים את עצמם בסכסוך על הירושה. זה מתגלע לעיתים קרובות בשל חלוקה לא שוויונית של הרכוש בין האחים, אז הצד שמרגיש מקופח מבקש לערער על תקינותה של הצוואה וכך נוצר סכסוך משפטי ויש צורך בהליך יישוב סכסוך.

בכל מקרה של סכסוך ירושה, מומלץ לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי. המציאות מלמדת כי מעורבות מוקדמת של עורך הדין יכולה לא אחת, להביא לפתרון בהסכמה בין האחים. כמו כן, גם כאשר הדבר אינו מסתייע, הייצוג המוקדם יאפשר לעורך הדין לבנות אסטרטגיה נכונה לטיפול בתיק והשגת התוצאה המשפטית האופטימאלית.

עיקבו אחר עו”ד מנדל בעמוד הפייסבוק

עורך דין לענייני גירושין ידידיה מנדל

לא פחות חשוב מהניסיון המשפטי והפרקטי, הוא היחס האישי. חשוב לי מאוד שהלקוח יהיה מעורב בהליך מתחילתו ועד סופו. אני מאמין שהלקוח חייב לדעת מה עומד מולו ולאיזה מצבים עלולים להיתקל ואיך להגיע לפתרונות מעשיים ולא פתרונות מתלהמים שגויים.

עו"ד ידידיה מנדל
צור קשר מהיר
נירית אקרמן

דדי ליווה אותי כעו"ד במשך כמה שנים בתיק משפחתי, תמיד היה סבלני וסובלני כלפי והכיר את התיק לעומקו עד הפרטים הקטנים ביותר. דדי הינו בעל חשיבה מעמיקה, הוא הבין את רגשותיי, הקשיב, ובאמת רצה לעזור מכל הלב. דדי מעדכן מיד בכל פרט חדש ועובד בשקיפות מלאה. בנוסף, הוא אדם ישר וטוב לב ויודע היטב להילחם על זכויות הלקוח. אם יש סטיגמה על עורכי דין שרוצים רק כסף – אצל דדי זה לא כך, הוא באמת רוצה לעזור, קודם כל הלקוח בראש מעייניו, ודדי נותן תמיד יחס אישי לכל לקוח, הוא תמיד הקשיב לדברי בקשב רב, גם אם השיחה ארכה זמן רב, וידע להציע פתרונות ודרכים לעזור. אני מאחלת לו הצלחה רבה בהמשך דרכו.

רמי בגימוב

איכות, מהירות תגובה, מקצועיות, ערך יש חניה ,שירות ויחס מעולים. מקצועי מאוד

דניאל ליפשיץ

פגשתי את עורך דין דדי מנדל עבור ייעוץ משפטי והכנת הסכם משמורת על ילדתי עם גרושתי. העבודה שדדי עשה במשך מעל חצי שנה הייתה מעוררת כבוד. לא רק שדדי עשה את הכי טוב שאפשר עבורי כלקוח, אלא קודם כל עבור ילדתי וגם יצר הסכם הוגן שהסתיים בחתימה בבית המשפט עבור גרושתי. לא נכנס למלחמה מיותרת ועם זאת היה מוכן בכל רגע אם יש צורך בכך. דדי שמר על כך שהדברים לא יתפרקו ולא יווצרו עוד מתחים שאין בהם צורך. ממליץ בחום, דדי מקצוען אמיתי ובהחלט איש שמסתכל באופן רחב על הסיטואציות.

עורך דין הסכם ממון

עורך דין הסכם ממון

עומדים להינשא? האם מצאתם עורך דין הסכם ממון? זה לא סוד שמערכות יחסים רבות מגיעות לסופן לאחר מספר שנים. וזה גם לא סוד שפרידת בני

עורך דין הסכם ממון תל אביב

הסכם ממון מחיר

הסכם ממון מחיר הוא הוצאה קטנה לעומת מה שיכול להיגרם לכם בעת פרידה ללא הסכם ממון בין בני הזוג. במאמר זה נסביר זאת ונענה על

עורך דין ירושות וצוואות במרכז

עורך דין ירושות וצוואות במרכז

עורך דין ירושות וצוואות במרכז מעניק לכם סיוע משפטי בכל מה שקשור לצוואות וירושות. אלו עשויים להיות שירותים מגוונים הפונים גם עבור אלו המבקשים להבטיח

גישור משפחתי

עורך דין משפחה

עורך דין משפחה מעניק לכם מגוון שירותים משפטיים בכל מה שקשור לתחום המשפחה, צוואות וירושות, אפוטרופסות, גירושין, הסכמי ממון, אלימות במשפחה ועוד. זהו תחום התמחות

עורך דין מכירת דירה

עורך דין מכירת דירה

עורך דין מכירת דירה הוא לא דבר שאתם יכולים לוותר עליו. במקרים רבים אנשים מוכרים את דירתם לצורך מעבר לאזור מגורים חדש או שדרוג רמת

אלימות במשפחה סטטיסטיקה

עורך דין אלימות במשפחה

עורך דין אלימות במשפחה הוא הכתובת לצורך נקיטת צעדים משפטיים הקשורים למקרי אלימות במשפחה. אלימות היא תופעה שאיננו יכולים להסכים לה, והכוונה לכל סוג של