חלוקת רכוש ואיזון משאבים

תביעות רכוש ופירוק שיתוף בין בני הזוג הינם בדרך כלל נושאים כאובים לא רק על בני הזוג עצמם, אלא גם על המשפחה המורחבת (בדרך כלל ההורים), אשר בהרבה מהמקרים סייעו לבני זוג בתחילת דרכם בקניית דירה וציוד יקר ערך אחר, וכעת המחלוקת נסובה סביב הטענות של כל צד, כי הוריו אשר הביא את הנכס ו/או את הכספים לקניית הנכס ומשכך, על הנכס להישאר בחזקתו.

רבים פסקי הדין וכך גם החוק אשר קובעים הוראות בעניין זה וכדאי להיות מאוד זהיר, גם במעשים, בטרם הגשת תביעה או הגנה וגם בכתיבת טענות משפטיות לא נכונות ו/או ניהול תיק בצורה לא נכונה, אשר עלול ליצור פסק דין בעייתי מבחינת בעל הדין.

איזון משאבים עקב גירושין או מוות

חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל”ג-1973, קובע כי במקרה בו בני הזוג לא ערכו הסכם ממון או הסכם גירושין, או שערכו וההסכם לא אושר ע”י בית המשפט, רשם הנישואין או נוטריון, יראו את בני הזוג כמי שמסכימים להסדר איזון המשאבים כקבוע בחוק, הקובע בעיקרו, כי במקרה של פקיעת נישואין או מוות, כלל הנכסים של בני הזוג, יחולקו בשווה בין בני הזוג, ובמקרה של מוות – בין בן הזוג החי ויורשיו של בן הזוג שנפטר. (“כלל הנכסים” = למעט כאלו הקבועים בחוק ושנקבעו בפסיקה)

איזון משאבים לפני גירושין

חוק יחסי ממון, מאפשר לבני זוג החיים בנפרד ועדיין לא התגרשו, לחלק את רכושם ביניהם, בתנאים מסוימים, למרות שעדיין לא התגרשו. יצוין, כי החוק עצמו גמיש מאוד בתנאים ומאפשר לבית המשפט לחרוג מהכללים שקבע.

לא פחות חשוב מהניסיון המשפטי והפרקטי, הוא היחס האישי. חשוב לי מאוד שהלקוח יהיה מעורב בהליך מתחילתו ועד סופו. אני מאמין שהלקוח חייב לדעת מה עומד מולו ולאיזה מצבים עלולים להיתקל ואיך להגיע לפתרונות מעשיים ולא פתרונות מתלהמים שגויים.

עו"ד ידידיה מנדל
נירית אקרמן

דדי ליווה אותי כעו"ד במשך כמה שנים בתיק משפחתי, תמיד היה סבלני וסובלני כלפי והכיר את התיק לעומקו עד הפרטים הקטנים ביותר. דדי הינו בעל חשיבה מעמיקה, הוא הבין את רגשותיי, הקשיב, ובאמת רצה לעזור מכל הלב. דדי מעדכן מיד בכל פרט חדש ועובד בשקיפות מלאה. בנוסף, הוא אדם ישר וטוב לב ויודע היטב להילחם על זכויות הלקוח. אם יש סטיגמה על עורכי דין שרוצים רק כסף – אצל דדי זה לא כך, הוא באמת רוצה לעזור, קודם כל הלקוח בראש מעייניו, ודדי נותן תמיד יחס אישי לכל לקוח, הוא תמיד הקשיב לדברי בקשב רב, גם אם השיחה ארכה זמן רב, וידע להציע פתרונות ודרכים לעזור. אני מאחלת לו הצלחה רבה בהמשך דרכו.

רמי בגימוב

איכות, מהירות תגובה, מקצועיות, ערך יש חניה ,שירות ויחס מעולים. מקצועי מאוד

דניאל ליפשיץ

פגשתי את עורך דין דדי מנדל עבור ייעוץ משפטי והכנת הסכם משמורת על ילדתי עם גרושתי. העבודה שדדי עשה במשך מעל חצי שנה הייתה מעוררת כבוד. לא רק שדדי עשה את הכי טוב שאפשר עבורי כלקוח, אלא קודם כל עבור ילדתי וגם יצר הסכם הוגן שהסתיים בחתימה בבית המשפט עבור גרושתי. לא נכנס למלחמה מיותרת ועם זאת היה מוכן בכל רגע אם יש צורך בכך. דדי שמר על כך שהדברים לא יתפרקו ולא יווצרו עוד מתחים שאין בהם צורך. ממליץ בחום, דדי מקצוען אמיתי ובהחלט איש שמסתכל באופן רחב על הסיטואציות.