צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד – סעיף 19 לחוק הירושה

צוואה בכתב יד – סעיף 19 לחוק הירושה

סעיף 19 לחוק הירושה, התשכ”ה-1965 קובע:

19. צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד תיכתב כולה ביד המצווה, תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו.”

בהתאם לחוק, צוואה בכתב יד הינה צוואה אשר נכתבת: 1. כולה בכתב ידו של המצווה 2. נושאת תאריך כתוב רק בכתב ידו של המצווה. 3. חתומה בחתימתו של המצווה.

כל שלושת האלמנטים צריכים להיות כתובים בכתב ידו של המצווה.

התאריך חשוב מאוד גם לשאלות כמו כשרות המצווה, בעת עשיית הצוואה, ובנוסף חשוב אם מתעורר ספק האם מדובר בצוואתו האחרונה של המנוח.

יודגש שהחוק לא הגביל את המצווה לחתום דווקא בשמו המלא או בחתימתו הרגילה. הפסיקה קבעה שהמצווה יכול לחתום בדרך של כינוי ספרותי, ראשי תיבות ואף טביעת אצבע. העיקר שחתם בכתב ידו(ת”ע (ב”ש) 625/93 סבג נ’ סבן).

לא פחות חשוב מהניסיון המשפטי והפרקטי, הוא היחס האישי. חשוב לי מאוד שהלקוח יהיה מעורב בהליך מתחילתו ועד סופו. אני מאמין שהלקוח חייב לדעת מה עומד מולו ולאיזה מצבים עלולים להיתקל ואיך להגיע לפתרונות מעשיים ולא פתרונות מתלהמים שגויים.

עו"ד ידידיה מנדל
נירית אקרמן

דדי ליווה אותי כעו"ד במשך כמה שנים בתיק משפחתי, תמיד היה סבלני וסובלני כלפי והכיר את התיק לעומקו עד הפרטים הקטנים ביותר. דדי הינו בעל חשיבה מעמיקה, הוא הבין את רגשותיי, הקשיב, ובאמת רצה לעזור מכל הלב. דדי מעדכן מיד בכל פרט חדש ועובד בשקיפות מלאה. בנוסף, הוא אדם ישר וטוב לב ויודע היטב להילחם על זכויות הלקוח. אם יש סטיגמה על עורכי דין שרוצים רק כסף – אצל דדי זה לא כך, הוא באמת רוצה לעזור, קודם כל הלקוח בראש מעייניו, ודדי נותן תמיד יחס אישי לכל לקוח, הוא תמיד הקשיב לדברי בקשב רב, גם אם השיחה ארכה זמן רב, וידע להציע פתרונות ודרכים לעזור. אני מאחלת לו הצלחה רבה בהמשך דרכו.

רמי בגימוב

איכות, מהירות תגובה, מקצועיות, ערך יש חניה ,שירות ויחס מעולים. מקצועי מאוד

דניאל ליפשיץ

פגשתי את עורך דין דדי מנדל עבור ייעוץ משפטי והכנת הסכם משמורת על ילדתי עם גרושתי. העבודה שדדי עשה במשך מעל חצי שנה הייתה מעוררת כבוד. לא רק שדדי עשה את הכי טוב שאפשר עבורי כלקוח, אלא קודם כל עבור ילדתי וגם יצר הסכם הוגן שהסתיים בחתימה בבית המשפט עבור גרושתי. לא נכנס למלחמה מיותרת ועם זאת היה מוכן בכל רגע אם יש צורך בכך. דדי שמר על כך שהדברים לא יתפרקו ולא יווצרו עוד מתחים שאין בהם צורך. ממליץ בחום, דדי מקצוען אמיתי ובהחלט איש שמסתכל באופן רחב על הסיטואציות.